Menu
Home Page

Meet the Governors

Welcome to our Governors’ section. 


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

 

Membership of the Governing Body

 

Foundation Governors and Foundation Governors Eligible as Parents (8)

Name

Date of Appointment

Term of office ends

Appointed by

Mrs Pat Watson

27/11/2013

26/11/2017

PCC

Mr David Foster

 

01/05/2017

30/04/2021

Blackburn Diocese

Mrs Glenys Bucknell

 

26/11/2013

26/11/2017

PCC

Rev’d John Knott

 

16/12/2013

15/12/2017

Ex Officio

Mrs Emma Hill

 

08/12/2016

07/12/2020

Blackburn Diocese

Miss Charlotte Tye

 

08/12/2016

07/12/2020

Blackburn Diocese

VACANCY

 

 

PCC

VACANCY

 

 

PCC

 

LA Governor (1)

 

Name

Date of Appointment

Term of office ends

Mrs Kim De-Curtis

14/07/2014

13/07/2018

 

Parent Governors (2)

 

Name

Date of Appointment

Term of office ends

Mrs Emma Renshaw

31/07/2014

30/07/2018

Mrs Emma Rostron

02/05/2017

01/05/2021

 

Staff Governor (1)

 

Name

Date of Appointment

Term of office ends

Mrs Julie Rayner

15/05/2017

14/05/2021

 

Headteacher (1)

 

Name

Date of Appointment

Term of office ends

Mr Andrew Peers

26/11/2013

25/11/2017

 

Co-opted (1)

 

Name

Date of Appointment

Term of office ends

Mr Terence Rebanks

05/06/2017

04/06/2021

 

Chair of the Governing Body: Mr Terence Rebanks

 

Vice Chair of the Governing Body: Mrs Emma Renshaw

 

Clerk to the Governors: Miss J Duffy (with effect from September 2013)

 


 

Membership of Committees

 

 

Curriculum

 

Standards & Effectiveness (SEC)

Resources

Incorporating

Finance, Personnel, Buildings and

Health & Safety

Admissions

Glenys Bucknell

Emma Renshaw (Chair)

Charlotte Tye

Emma Hill

David Foster

Emma Rostron

Headteacher

Deputy Headteacher

 

Glenys Bucknell (Chair)

Emma Renshaw

Terry Rebanks

David Foster

Deputy Head

Headteacher

Pat Watson

Kim De-Curtis (Chair)

Rev’d John Knott

Charlotte Tye

Emma Hill

David Foster

Emma Rostron

Headteacher

Deputy Headteacher

 

VACANCY

Deputy Headteacher

Headteacher

 

The Chairman and Vice Chairman are invited to attend all committees.

The Headteacher and Deputy Headteacher attend all meetings.

Register of Business Interests

(June 2017)

Name of Governor

Declared Business Interests

Governing Body Membership at educational establishments other than Christ Church

Relationships to school staff

Date Signed Register of Business Interests

Mr Terence Rebanks

Nil

N/A

None declared

22/11/16

Mrs Pat Watson

Nil

N/A

None declared

23/11/16

Mrs Beverley Windle

Nil

N/A

None declared

23/11/16

Mrs Glenys Bucknell

Nil

N/A

None declared

15/11/16

Rev’d John Knott

Nil

Governor at St. Michaels & All Angels CE Primary School, Foulridge

None declared

23/11/16

Mrs Kimberley De Curtis

Nil

N/A

None declared

15/03/17

Mrs Emma Renshaw

Nil

N/A

None declared

23/11/16

Miss Charlotte Tye

Nil

N/A

None declared

15/03/17

Mrs Emma Rostron

Nil

N/A

None declared

04/05/17

Mr David Foster

Yes

N/A

None declared

10/05/17

Mrs Emma Hill

Nil

N/A

None declared

15/03/17

Mrs Julie Rayner

Nil

N/A

None declared

02/02/17

Mr Andrew Peers

Nil

N/A

None declared

01/02/17

 

 

Governor Attendance

2016/2017

 

 Full Governing Body Meetings:

Name

Autumn 2016 Meeting

(23 Nov 2016)

Spring 2017 Meeting

(15 March 2017)

Summer 2017 Meeting

(21 June 2017)

Mrs P. Watson

Attended

Attended

Attended

Mrs B. Windle

Attended

Attended

Attended

Mr T. Rebanks

Attended

Attended

Attended

Mrs G. Bucknell

Attended

Apologies Received

Attended

Rev’d J. Knott

Attended

Attended

Attended

Mrs K. De-Curtis

Apologies Received

Attended

Apologies Received

Mrs E. Renshaw

Attended

Apologies Received

Attended

Mrs D. Perryman

Attended

Term of Office Ended 04/02/2017

Mrs A. Whitaker

Apologies Received

Apologies Received

Term of Office Ended 27/04/2017

Mr A. Peers

Attended

Attended

Attended

Mrs E. Hill

N/A

Term of office commenced 08/12/2016

Attended

Apologies Received

Miss C. Tye

N/A

Term of office commenced 08/12/2016

Attended

Not Attended

Mr D. Foster

N/A

N/A

Term of office commenced 01/05/2017

Apologies Received

Mrs E. Rostron

N/A

N/A

Term of office commenced 02/05/2017

Attended

Mrs J. Rayner

N/A

N/A

Term of office commenced 15/05/2017

Attended

Curriculum Committee:

Committee Chair - Mrs E. Renshaw

This committee has responsibilities for:

  • The School Curriculum
  • School Improvement Planning / monitoring of
  • Curriculum Policy
  • Assessment Data / Pupil Progress
  • Monitoring the impact of curricular policy and practice on learning
  • Educational Visits
  • Safeguarding & Child Protection
  • Special Educational Needs
  • Pupil Premium Grant Expenditure
  • Sports Premium Grant Expenditure
  • Pupil Attendance, Behaviour and Safety (including e-safety, exclusions, bullying and racist incidents

Name

Autumn 2016 Meeting

(10 Nov 2016)

Spring 2017 Meeting

(02 March 2017)

Summer 2017 Meeting

(08 June 2017)

Mrs B. Windle

Apologies Received

Attended

Attended

Mrs G. Bucknell

Attended

Apologies Received

Attended

Mrs E. Renshaw

Attended

Attended

Attended

Mrs D. Perryman

Apologies Received

Term of Office Ended 04/02/2017

Mrs A. Whitaker

Apologies Received

Apologies Received

Term of Office Ended 27/04/2017

Mr D. Foster

N/A

N/A

Term of office commenced 01/05/2017

Attended

Mrs E. Rostron

N/A

N/A

Term of office commenced 02/05/2017

Attended

Miss C. Tye

N/A

Term of office commenced 08/12/2016

Not Attended

Attended

Mrs E. Hill

N/A

Term of office commenced 08/12/2016

Not Attended

Apologies Received

Mr A. Peers

Attended

Attended

Attended

Mr T. Rebanks (Chair of Governors)

Not Attended

Attended

Attended

 

Resources Committee:

Committee Chair - Mrs K. De-Curtis

This committee has responsibilities for:

  • Staffing
  • Finance – budget setting, monitoring, planning
  • Benchmarking expenditure
  • Schools Financial Value Standard
  • Premises
  • Health & Safety

 

Name

Autumn 2016 Meeting

(17 November 2016)

Spring 2017 Meeting

(09 March 2017)

Summer 2017 Meeting

(15 June 2017)

Mrs P. Watson

Attended

Attended

Apologies Received

Mr T. Rebanks

Attended

Attended

Attended

Rev’d J. Knott

Attended

Attended

Attended

Mrs K. De-Curtis

Attended

Attended

Attended

Mrs A. Whitaker

Apologies Received

Apologies Received

Term of Office Ended 27/04/2017

Mr A. Peers

Attended

Attended

Attended

Mrs J. Rayner

N/A

N/A

Term of office commenced 15/05/2017

Attended

Mrs E. Rostron

N/A

N/A

Term of office commenced 02/05/2017

Attended

Mr D. Foster

 

 

Term of office commenced 01/05/2017

Apologies Received

Mrs E. Hill

N/A

Term of office commenced 08/12/2016

Not Attended

Apologies Received

Miss C. Tye

N/A

Term of office commenced 08/12/2016

Not Attended

Apologies Received

Pay Committee:

This committee has responsibility for:

  • Exercising its functions in relation to the schools Pay Policy

 

Committee Member:

Committee Met:

Thursday 17th November 2016

Mrs P. Watson

Attended

Rev’d J. Knott

Attended

Mrs K. De-Curtis

Attended

Mr A. Peers

Attended

Admissions Committee:

This committee has responsibility for:

  • Reviewing and implementing the school Admission Policy

 

Committee Member:

Committee Met:

Friday 3rd March 2017

Mrs B. Windle

Attended

Mr T. Rebanks

Attended

Mr A. Peers

Attended

Governors who have served in the last 12 months:

 

Name

Date of Appointment

Appointing Body

Term of Office

Date Stepped Down

Business Interests

Governor of another school?

Material interests from relationships between governors and school staff

Mrs Anne Whitaker

05/11/2014

Staff Governor

4 Years

27/04/2017

Nil

No

None Declared

Mrs Danielle Perryman

05/02/2013

Parent Governor

4 Years

04/02/2017

Nil

No

None Declared

Mrs Beverley Windle

27/11/2013

PCC

4 Years

25/09/2017

Nil

No

None Declared

 

 

Top